• 0532 685 62 36
  • gonulbeautynail@gmail.com
  • Çamlık Mah. Şehit Burak Kurtuluş Cad. No: 60/74 A Blok Ofis:15, Ümraniye/İstanbul

Manikür

Manikür

Günlük yaşantı içerisinde ellerin ne kadar yıprandığını kimi zaman gözden kaçırabiliyoruz. Çok sayıda etkene bağlı olarak el ve tırnaklarda istenmeyen görüntüler oluşur. Bunlar arasında kararma, çatlak ve kuruluk gibi istenmeyen durumlar yer alır. Tüm bu istenmeyen görünümleri ortadan kaldırmanın yolu ise manikür yaptırmaktan geçer. Bu sayede ellerin güzel görüntüsü korunur. Aynı zamanda daha önce oluşan olumsuz durumların da iyileştirilmesi sağlanır.
Hem erkek hem kadınlara uygulanabilen bir metot olmakla birlikte manikürün genellikle kadınlar tarafından tercih edildiği söylenebilir. Bazı kimseler tarafından manikür, yalnızca tırnak bakımı olarak algılanmaktadır. Oysa manikürün tırnaklar kadar el bakımını da ilgilendirdiğini belirtmek gerekir. Bu sayede daha sağlıklı olan ve sağlıklı görünen ellere sahip olmak mümkün hale gelir.
Gün boyunca temas ettiğimiz hava bile ellerimizi zamanla tahriş etmektedir. Özellikle kuruluk ve çatlakların büyük bölümü mevsimsel şartlara bağlıdır. Aynı zamanda kullanılan sabun ve dezenfektan gibi ürünler de zaman içinde ellerin güzel görünümünü kaybetmesinde rol oynar. Bu sebeple yaptırılan manikür sayesinde el ve el tırnaklarının kaybedilen güzel görünümü yeniden kazandırılabilir.

Manikür Nedir?

Kelime anlamı manikürün tam olarak ne olduğunu net şekilde ifade etmektedir. Bu sebeple manikür nedir sorusuna çok kısa ve açıklayıcı bir yanıt verilebilir: El ve tırnak bakımı. Bunun için özel hazırlanmış bakım suları ve losyonlar ile özel ekipmanlar kullanılır. Her şeyden önce maniküre başlanması için ellerin temiz olması gerekir.
Güzellik uzmanı tarafından tırnaklar temizlenerek işe başlanır. Öncelikle ojelerin silinmesi ve tırnakların kurutulması gerekir. Ardından özel hazırlanmış manikür suyunun içerisinde el ve tırnakların bekletilmesi gerçekleşir. Böylelikle el ve tırnakların bakımı için yumuşama sağlanır. Yumuşayan tırnak ve ellerdeki ölü doku alınma işlemi çok daha kolay bir hale gelir.
Yumuşayan ellerdeki tırnak etleri pens kullanılarak alınır. Sonraki aşamada ise törpülemeye geçilir. Pek çok kişi manikür uygulamasını yalnızca bu aşamadan ibaret sanmaktadır. Oysa törpü, yalnızca aşamalardan birini temsil eder. Ellerin yapısına göre uygun şekilde törpü işlemi yapılır. Sonrasında tırnak diplerine ulaşılır. Burada gereken nemlenme sağladıktan sonra ölü derilerin alınmasına geçilir.
Manikür uygulamasının en önemli aşamalarından birisi de ölü deriler almaktır. Böylelikle ellerdeki olumsuz görünüm de engellenmiş olur. Canlı deriler daha güzel bir görüntüye sahne olmaktadır. Ardından ellerin de nemlendirilmesi sağlanır. Böylelikle varsa ellerdeki kuruluk ve çatlakların iyileştirilmesi hedeflenir. Krem uygulaması yüzeysel değil masaj olarak gerçekleştirilir. Tüm el derisinin bu kremden nasibini alması sağlanır. Son aşama olarak ise oje sürülerek prosedür sonlandırılır.
El ve tırnaklardaki güzel görünümün korunabilmesi için düzenli olarak manikür yapılması gerekir. Bir kez yapılıp bırakıldığında zaman içinde ellerin yeniden tahriş olması söz konusudur. Bu sebeple güzellik uzmanları 3-4 haftalık periyotlarla manikürün yenilenmesi gerektiğini ifade ederler. Böylelikle daha sağlıklı ve güzel görünen bir el yapısına sahip olmak ve bunu korumak mümkündür.
 

İletişime Geç