• 0532 685 62 36
  • gonulbeautynail@gmail.com
  • Çamlık Mah. Şehit Burak Kurtuluş Cad. No: 60/74 A Blok Ofis:15, Ümraniye/İstanbul

Pedikür

Pedikür

Uzun saatler boyunca ayakkabı içinde kalan ayaklar, düzenli bakıma ihtiyaç duyarlar. Ayrıca gün boyunca tüm vücudun yükünü taşıması nedeniyle de çok fazla tahriş olurlar. Bu sebeple de düzenli olarak pedikür yapılması gerekir. Böylelikle ayakların güzel görünümü ve sağlığı korunabilir. Pedikürün kapsamında ayakların temizliği, bakımı ve estetiği bulunur.
Çok çeşitli sebeplerle ayak bakımına duyulan ihtiyaç artar. Uzun saatler ayakta durmak, ayağı sıkarak tahrip eden ayakkabılar giymek ve ayakların havasız kalması gibi pek çok sebep sayılabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı düzenli periyotlarla pedikür  yaptırılması önerilir. Uzmanlar tarafından pedikürün ayda bir kez yapılması tavsiye edilir.
Pedikürün önemi ve gerekliliğine de kısaca değinmek gerekir. Aylık olarak yapılan pedikür sayesinde ayaklardaki ölü dokular da düzenli olarak alınmış olur. Böylece daha sağlıklı görünen ayaklara sahip olunur. Aynı zamanda tırnak ve tırnak diplerinin de temizli gerçekleştirilir. Bu sayede çeşitli ayak ve tırnak hastalıklarına karşı da kendinizi koruma altına alabilirsiniz.

Pedikür Nedir?

Henüz pedikürle tanışmamış kişiler olabilir. Bunun için pedikür nedir sorusuna kısa bir yanıt verilebilir. Tam olarak ayak bakımı anlamına gelen pedikürün uygulaması güzellik merkezlerinde yapılır. Profesyonel ve tek kullanımlık ekipmanlar yardımıyla ayak ve tırnakları ilgilendiren bakım ve temizlik hizmetlerini içerir.
Genellikle manikür ile birlikte anılan pedikür, aslında manikürden çok farklı bir işlem değildir. El ve el tırnakları yerine ayak ve ayak tırnaklarına uygulanmasıyla farklılaşır. Bunun için öncelikle yine ılık suda bekletme işlemi yapılır. Güzellik merkezlerinde bu suyun içerisinde özel içerikler bulunur. Bu sayede ayak ve tırnakların tam olarak pediküre uygun hale getirilmesi sağlanır.
Sonrasında tırnak kesimine geçilir. Doğru bir şekilde yapılan kesimin ardından törpüleme yapılır. Hem boyutu hem de şekli düzeltilen tırnakların diplerine ulaşılarak buradaki ölü derilerin alınması gerçekleştirilir. Bu sayede ayak tırnaklarının daha parlak ve canlı görünmesi mümkün olur. Bir sonraki aşamada ise artık tırnaktan uzaklaşılarak ayağa geçilir.
Güzellik uzmanları tarafından uygun ekipmanlar kullanılarak ayaklardaki etlerin alınması söz konusudur. Deneyimli profesyoneller tarafından yapıldığında bu işlemin acısız olduğunu vurgulamak gerekir. Ayaklardaki estetik görüntüyü bozan etler alındıktan sonra ayaklara losyonla masaj yapılır. Böylelikle ayaklarda görülen çatlak veya tahrişler daha iyi hale getirilebilir.
Kadınlara olduğu kadar erkeklere de yapılabilen pedikür genellikle bu aşamada sona erer. Kadınlarda bir sonraki aşamaya da geçilerek devam edilir. Çünkü bir sonraki aşamada tırnakların parlatılması ve oje sürülmesi gerçekleştirilir. Tüm bu işlemlerin sonucunda çok daha sağlıklı görünen ayaklara kavuşmak hiç zor değildir.
Tüm işlemlerin en fazla 30-40 dakika sürdüğünü belirtmekte yarar vardır. Uzmanlar, ayda bir kez pedikür yapılmasını önermektedir. Böylelikle ayak mantarı veya tırnak batması gibi sağlık sorunlarına karşı ayaklar korunabilir. Düzenli olarak temizlenen ve bakımı yapılan ayaklarda bu tür hastalıklar görülmesi beklenmez.
 

İletişime Geç